Değerli Meslektaşlarım,

14. Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongresi (UROK-2020) 18 – 22 Kasım 2020 tarihlerinde Antalya Kemer’de Rixos Sungate Oteli’nde gerçekleştirilecektir. 

UROK-2020’nin düzenleme kurulu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin değerli öğretim üyelerinden oluşuyor. Radyasyon onkolojisi camiasının bayramı saydığımız UROK-2020’de sizlere Karadeniz’in coşkusunu, Doğu’nun enginliğini ve Güneydoğu’nun sıcaklığını getirmeyi hedefliyoruz.

UROK-2020 bilimsel kurulu üyelerimizin seçtiği çalışma gruplarının başkanlarından oluşuyor. Bilimsel program her zaman olduğu gibi çalışma gruplarından gelen öneriler doğrultusunda yoğun çalışmalar sonucunda tamamlandı. Bilimsel niteliği yüksek, doyurucu bir program sizleri bekliyor olacak.

Kongrede iki önemli konu ön plana çıkacak. Bunlardan ilki Dünya Sağlık Örgütü WHO’nun geçen yıl dünya çapında başlattığı Serviks Kanseri Eliminasyon Stratejisi. Çok iyi bildiğiniz gibi radyoterapi serviks kanseri tedavisinin en önemli unsurlarından birisi. Kongrede WHO, IAEA, Uluslararası Kanserle Savaş Birliği (UICC), Jinekolojik Onkoloji Derneği, Sağlık Bakanlığı ve hasta derneklerinin temsilcilerinin katılacağı ve WHO Serviks Kanseri Eliminasyon Stratejisi’nin tartışılacağı üst düzeyde bir panel de yer alacak. WHO ile birlikte tasarladığımız bu oturumu WHO’nun dünya çapındaki çağrısına TROD’un yanıtı olarak değerlendiriyoruz ve önemsiyoruz.

Kongrede öne çıkacak diğer konu ise partiküler radyoterapi. Proton tedavisi artık çok daha sık kullanılıyor; dünyadaki proton merkezlerinin sayısı hızla artıyor ve proton tedavisi bazı endikasyonlarda neredeyse rutin uygulamalara girmiş durumda. Yakın bir gelecekte Türkiye’nin de proton merkezlerine sahip olmasını bekliyoruz. Protonların bir adım ötesi olan ağır partiküller ile tedavinin de çok da uzak olmayan bir gelecekte karşımıza daha sık çıkacağını öngörüyoruz. Kongrenin en önemli oturumlarından birisi de partiküler tedavi uygulamaları ile ilgili olacak. Bir partikül tedavi merkezinin kuruluş aşamalarından, günlük uygulamalara ve karşılaşılan sorunlara dek konuyu her boyutuyla dünyadaki önemli merkezlerin yöneticileri ve uzmanlarından dinleyecek ve tartışacağız.

Radyasyon onkolojisi bilimi ve teknolojisi hızla ilerliyor. Bilimsel ve teknolojik buluşlar sonucunda her gün yeni bir uygulama veya yöntemin gündeme geldiğini görüyoruz. İmmunoterapi rüzgarı şiddetli esmeye devam ediyor, “flaş radyoterapi” isimli yeni bir yöntemle henüz karşılaştık, yapay zeka ve “big data”  sadece onkolojik uygulamaları değil yaşantımızın her alanını etkileyecek gibi görünüyor. Bütün bu konuları UROK-2020’de konuşmak, üyelerimizi yeni kavram, uygulama ve yöntemlerle tanıştırmak istiyoruz.

UROK her kongresinde kendisini geliştirerek büyüyor. UROK-2020’de sizlere bir yenilik ile geliyoruz, ASTRO ve ESTRO’dan sonra dünyanın en büyük radyasyon onkolojisi derneği olan Japanese Society for Radiation Oncology-JASTRO’yu Antalya’da konuk dernek olarak ağırlayacağız. TROD ve JASTRO arasında ikili işbirliğinin temellerinin UROK-2020’de atılmasını hedefliyoruz. Antalya’da misafir edeceğimiz Japon dostlarımızla keyifli bir kongre geçireceğimizi umuyoruz.

Kongrenin düzenlenmesinde emeği olan tüm arkadaşlarım adına UROK-2020 büyük aile toplantımıza tüm radyasyon onkologlarını ve medikal fizik uzmanlarını davet etmekten büyük mutluluk duyuyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

Dr. Yavuz Anacak
Kongre Başkanı